Zakoupili jsme si tedy feederový prut, potřebné příslušenství a konečně jsme vyrazili k naší oblíbené vodě. Pro začátek doporučuji vybrat nějaký rybník, který je velmi dobře zarybněn bílou rybou a kaprem. Takováto voda je ideální pro získání základních návyků pro lov s feederem, později se můžeme přesunout na nějakou říčku nebo menší řeku, ale pro začátek je třeba se naučit manipulovat s prutem, protože především nahazování nám bude dělat v začátcích určité problémy.
Pokud jsme se tedy vypravili k našemu oblíbenému rybníčku, připravíme si nejdříve krmení, které by mělo být dostatečně provzdušněné, aby uvolňovalo aroma do sloupce a tím nám přilákalo ryby z okolí. K provzdušnění krmení slouží síto, které nám současně odstraní větší části partiklu (semen), v případě, že nechceme ryby moc zasytit, což se týká především lovu v chladných měsících. Do krmení doporučuji také přidat přesátou hlínu (třeba z krtince), která nám jednak zvýší objem krmení, ale také nám zabarví krmení více do tmavé barvy, což je lepší, než mít světlé krmení, protože ryby jsou proti světlému krmení lépe vidět pro případné predátory a proto by se nám mohly zakrmenému místu vyhýbat. U tekoucích vod je vhodné, aby krmení nestoupalo příliš do sloupce a spíše se drželo u dna, proto se nemusí použít síto, i když existují situace, kdy budeme chtít stáhnout ryby ze sloupce ke dnu a k tomu nám částečně stoupavé krmení může dopomoci. Kýbl s krmením je vhodné si uložit na našem místě na dosah ruky, aniž bychom se museli zvedat ze židličky a zbytečně by jsme tak mohli plašit svým pohybem ryby. To se týká také nástrah, které by měly být v dosahu ruky.
Pokud jsme zakoupili prut z kategorie medium, zvolíme nejměkčí špičku, kterou jsme v sadě dostali, typicky to bude špička s označením ¾ nebo 1 oz. Jako základní montáž použijeme průběžku nebo balaton s relativné krátkým návazcem (maximálně 15-20 cm). Pokud by se nám stávalo v průběhu lovu, že záběry jsou příliš razantní a nesekatelné, můžeme délku návazce prodloužit. Můžeme na to jít také opačně, na začátku zvolit delší návazec a podle toho, jak budou mít ryby háček hluboko, jej postupně zkracovat. Pokud máme příliš dlouhý návazec, může se nám stávat, že záběry nebudou dostatečně zřetelné. To je dáno tím, že ryba má s dlouhým návazcem poměrně velký prostor k manipulaci, kdy se pohyb nástrahy nemusí na špičce žádným způsobem projevit. V tomto případě budeme tedy vytahovat z vody prázdné háčky, případně pouze vycucané červy, aniž bychom viděli nějaký zajímavý pohyb špičky a tudíž je vhodné návazec zkrátit.
Naší cílovou rybou na rybníčku budou nejspíše cejnci nebo plotice, proto jako kmenový vlasec můžeme zvolit 0,18 mm s 0,14 mm návazcovým vlascem, krmítko postačí v rozmezí 10-25 gramů a háček o velikosti 8-14 dle použité nástrahy. Takováto sestava nám dává současně také dostatek síly i pro zdolání středně velkého kapra. Při lovu je velmi nutné zaměřit si jedno místo, které budeme zakrmovat a kde budeme nahazovat svou nástrahu. Přesnost zakrmování je velmi důležitá i na tekoucích vodách, kde je nutné současně počítat také se sílou proudu, který je schopen odplavit krmení i několik metrů za místo dopadu na hladinu. Z tohoto důvodu je výhodnější na tekoucí vodě zakrmovat krmítkem, které nám umístí krmení přesně do míst, kde budeme následně lovit.
Jak už jsme si řekli na začátku, u feederu se k detekci záběru používá citlivá špička, která svým ohybem naznačuje, co se s naší nástrahou ve vodě děje. Můžeme se trefit do období, kdy ryby budou brát poctivě a tím pádem budou záběry ve formě jízdy, kdy se to na špičce projeví tzv. hokejkou, čili maximálním ohybem a v případě záběru větší ryby a rybářovy nepozornosti i rizikem stažení prutu do vody. Osobně proto doporučuji mít brzdu dostatečně povolenou, aby se nám nestalo, že v případě naší chvilkové nepozornosti nám prut skončí ve vodě. V případě jemných záběrů přichází do hry zkušenost, kterou jako začátečníci nemáme, proto je dobré si vyzkoušet, kdy se nám podaří zaseknout rybu, nebo kdy se jedná pouze o přejezd nebo záběr od ryby, která sousto pouze ochutnává. Na tekoucích vodách se pak můžeme především v podzimních měsících setkat s planými záběry, které bude způsobovat listí a větve, plovoucí ve vodě. Zásek se provádí s ohledem na typ záběru, pokud je záběr poctivá hokejka, stačí je krátce přiseknout, případně jen přizvednout prut, protože ryba se z velké části sekne sama buďto o váhu zátěže nebo díky odporu špičky. Při méně razantních záběrek je třeba zasekávat krátce a rychle, rozhodně bychom neměli při záseku trhnout prutem tak silně, až by špička skončila až za našimi zády, vystavili bychom se totiž riziku jejího ulomení, případně bychom mohli utrhnout slabší návazec anebo vyříznout háček z rybí tlamky.
Tímto jsme si tedy popsali to nejzákladnější, co musíme při lovu na feeder znát a mě tedy nezbývá už nic jiného, než vám popřát hodně úspěchů při lovu.