Výběr feederového prutu

Napsal Rybářství aneb chytání na Feeder (») 6. 2. 2013, přečteno: 2670×

Než začneme vybírat svůj první feederový prut je třeba si představit některé vlastnosti, které jsou pro výběr toho pravého feederového prutu klíčové. Klasický dělený feederový prut se skládá ze tří hlavních částí:

  • díl s rukojetí a úchytem na naviják

Tato část prutu slouží k pevnému upevnění navijáku k prutu. Obsahuje samotný úchytový mechanismus, korkovou, pěnovou nebo neoprenovou rukojeť a typicky očko k uchycení háčku. Na tomto díle také typicky najdete různé nápisy, které nám sdělují informaci o vlastnostech prutu.

  • jeden či více samostatných dílů prutu s očky

Tvoří páteř prutu a určuje zdolávací charakteristiku, která může být od špičkové až po parabolickou. Poslední díl slouží ke vkládání výměnné špičky. V současné době se u některých high-end modelů používají místo výměnných špiček celé výměnné díly, které odstraňují negativa spojená s přechodem koncového dílu a výměnné špičky.

  • výměnné špičky

V současné době se dodávají v počtu 2 až 5 kusů ke každému prutu. Liší se gramáží, délkou, akcí, barevným provedením a materiálem. Označení gramáže se uvádí v anglických uncích (1 oz = 26 gramů) a určuje zátěž, která ohne vodorovně drženou špičku do pravého úhlu. K rozlišení jednotlivých gramáží se někdy využívá různobarevné provedení konce špičky. Špičky se dále liší materiálem, ze kterého mohou být vyrobeny – karbonové špičky jsou v základu černé a obvykle mají nižší průměr než laminátové špičky, které jsou nenalakované bílé, a obvykle je poznáme právě podle bílé části na straně, která se vkládá do výměnného dílu. Dále se špičky liší akcí nebo chcete-li charakteristikou ohybu. Stejně jako u prutů může být tato charakteristika od špičkové až po parabolickou.

feeder výměnné špičky
1 - karbonové špičky, 2 - laminátové špičky

V nabídkách prodejen lze nalézt také teleskopické feederové pruty, které ovšem obecně nedosahují kvalit dělených prutů a proto jejich koupi nedoporučuji.

Další vlastností, která je pro určení vhodného feederového prutu klíčová, je odhozová zátěž (gramáž). Podle této odhozové zátěže se dělí pruty do několika kategorií:

  • picker, winklepicker, quiver

Jedná se o delikátní pruty s odhozovou zátěží typicky do 40 gramů. Obvykle jsou v prodeji v délkách od 2,5 do 3 metrů. Pruty disponují velmi citlivými špičkami, které nepřesahují gramáž 1,5 oz. Nejsou vhodné pro použití do středně silných a silných proudů a pro chytání na větší vzdálenost. Doménou těchto prutů je chytání na malých stojatých vodách a v příbřežních partiích málo proudných řek nebo v jejich tišinách či slepých ramenech. Jak už jsem uvedl výše, tyto pruty se také často využívají pro přívlač.

  • light

Citlivé pruty s odhozovou zátěží do 70 gramů. Typicky jsou v prodeji v délkách od 3 do 4 metrů. Pruty disponují citlivými špičkami, které nepřesahují gramáž 2 oz. Nejsou vhodné pro použití do silných proudů a pro chytání na větší vzdálenost.

  • medium

Univerzálně použitelné pruty s odhozovou zátěží do 100 gramů. Typicky jsou v prodeji v délkách od 3 do 4,5 metrů. Pruty disponují špičkami, které nepřesahují gramáž 3 oz. Tyto pruty jsou díky svým vlastnostem nejběžnější a hodí se jak pro chytání na stojatých vodách, tak i pro chytání v poměrně silném proudu. Limitem je odhozová zátěž, která neumožňuje lov s většími krmítky na delší vzdálenost.

  • heavy

Silné pruty s odhozovou zátěží do 150 gramů. Typicky jsou v prodeji v délkách od 3,5 do 4,5 metrů. Pruty disponují méně citlivými špičkami, typicky v gramáži 1-4 oz. Jsou vhodné pro použití do silných proudů a pro chytání na větší vzdálenost.

  • extra heavy, power

Speciální kategorie silových prutů s velkou odhozovou zátěží, která může dosahovat až 200 gramů. Typicky jsou v prodeji v délkách od 3,5 do 4,5 metrů. Pruty disponují špičkami v gramáži do 6 oz. Jsou vhodné pro použití do velmi silných proudů a pro chytání na velkou vzdálenost. Pruty této kategorie bývají označovány také jako parmové speciály (anglicky barbel). Tyto pruty najdou své uplatnění především na velkých řekách, jako je Dunaj nebo Rýn, případně při lovu parem ve velmi proudných úsecích řeky.

Tyto kategorie se mohou dále kombinovat, takže se v prodejnách můžeme setkat také s pruty, které jsou označeny jako medium-light nebo medium-heavy, které mají vlastnosti na rozhranní uvedených kategorií.

Pro začátek doporučuji zaměřit se na pruty z kategorie medium, které považuji pro chytání na našich vodách za univerzální a které nám poskytují dostatek citlivosti i síly pro použití jak na malém rybníčku, tak i v poměrně proudné říčce či řece. Jako univerzální délku pro kategorii medium považuji 3,66 metru, případně 3,90 metru, pokud vám nevadí větší rozložená délka. Co se týče ceny, tak v dnešní době rozhodně nedoporučuji jít do nejlevnějších prutů na pultě nebo i nejnižších řad od renomovaných výrobců, relativně kvalitní zboží od renomovaného výrobce by mělo začínat na úrovni 1500,- Kč (€500). Konkrétní tipy na vyzkoušené modely prutů najdete v internetových diskuzích, případně se na ně můžete zeptat v diskuzi na těchto stránkách.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a šest